Ojcowski park – Zakopane

- Ojców - Dolina Prądnika to jedna z najpiękniejszych jurajskich dolinek. Sąsiadują tu obok siebie wapienne ostańce, skalne bramy, wywierzyska, jaskinie, wąwozy, buki, sosny i jawory. Dolina zbudowana jest głównie z wapieni z okresu górnej jury i kredy. Powstały one 150 mln lat temu, a ich grubość dochodzi do 200 m. Dolina powstała głównie w wyniku erozyjnego działania płynącej jej dnem wody. Na zboczach doliny obserwować można terasy powstające w różnych okresach powstawania doliny. Brama Krakowska – jedna z kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajduje się w Dolinie Prądnika i zamyka wylot Wąwozu za Krakowską Bramą do tej doliny. Jest klasycznym przykładem bram skalnych. Nazwa wywodzi się od tego, że dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.

Jaskinia Łokietka, leżąca ok. 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej, jest największą spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja -7 m.
– Pieskowa Skała - pierwsza wzmianka o zamku w Pieskowej Skale pochodzi z 1315 r., kiedy to Władysław Łokietek zezwala niejakiemu Mikołajowi lokować wieś między Kosmolowem, Sułoszową a zamkiem w Pieskowej Skale. Do naszych czasów jednak nie zachowało się nic z autentycznego wyposażenia zamku. W 1970 r. w odrestaurowanych komnatach staraniem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu otwarto muzeum, którego profil ekspozycyjny i prezentowana tematyka wystawowa nie miały żadnego związku z historią zamku. W zamku znajduje się ponadto biblioteka Sapiehów z Krasiczyna, licząca ok. 28 tys. tomów. Przed zamkiem w Pieskowej Skale w Dolinie Prądnika, na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego, stoi wysoka skała w kształcie maczugi. Nazwano ją Maczugą Herkulesa. Szersza u góry, węższa przy podstawie, ma 25 metrów wysokości. Potężna skała, przypominająca broń mitycznego olbrzyma powstała na skutek niszczącej działalności wiatru i mrozu.
- Zakopane - Morskie Oko to jedna z najważniejszych atrakcji Tatr, leżące na wysokości 1395 m, zwane niegdyś Rybim Stawem to największe i najpiękniejsze jezioro malowniczo położone w Tatrach (34 ha i 50 m głębokości). Willa Koliba - pierwszy budynek w stylu zakopiańskim w Zakopanem zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Nazwa koliba to w gwarze góralskiej szałas pasterski. Rok budowy 1892 – 1893. Gubałówka jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Wjazd na Gubałówkę kolejką której budowa rozpoczęła się w lipcu 1938 r. a zakończona w grudniu 1938r. Po całkowitej modernizacji w 2001r. kolejka na Gubałówkę stała się jedną z najnowocześniejszych kolei linowo-terenowych. Stacja dolna znajduje się 823 m n.p.m., stacja górna mieści się na wysokości 1122 m n.p.m. -
Bochnia - początki kopalni soli sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. Okolice Bochni znacznie wcześniej, bo od ok. 3500 lat p.n.e. były znane z uzyskiwania soli przez odparowywanie wody z solanki (sól warzona). Szyb Sutoris jest eksploatowany do dzisiaj.



Propozycje zwiedzania:
  • Ojców
    • Dolina Prądnicka
    • Brama Krakowska
    • Grota Łokietka
  • Pieskowa Skała
    • zamek Kazimierza Wielkiego
    • Maczuga Herkulesa
  • Zakopane
    • Morskie Oko
    • Willa Koliba
    • wjazd na Gubałówkę
  • Bochnia
    • kopalnia soli
© 2010 Biuro Usług Turystycznych "TURYSTA". Corolla drupal theme. Prawa autorskie